همه چیز در مورد کلاه گیس

کلاه گیس یا پوستیژ چیست ؟

کلاهگیس یا پوستیژ چیست ؟

کلاه گیس ( به انگلیسی wigs) به نوعی موهای مصنوعی( الیاف) گفته می شود که بر روی یک پارچه ای دوخته شده و توسط یک کش بر روی سر قرار می گیرد, به عبارتی کلاهی است که روی آن از مو تشکیل شده است. کلاه گیس بنا به علل پزشکی و زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد, علل پزشکی مثل ریزش مو , طاسی, شیمی درمانی و یا صرفا جهت زیبایی و تزیین.

کلاهگیس های موجود در بازار جهانی اکنون دو نوع دارند:

پوستیژ های طبیعی:

این نوع از کلاه گیس ها عموما برای مصارف روزانه و استفاده طولانی مدت مناسبتر هستند. ولی قیمت های بسیار بالایی داشته و برای تمامی اشخاص خرید این مدل کلاه گیس به راحتی میسر نیست. برای ساخت این مدل کلاه گیس نخست موهای طبیعی را طی فرآیند های مختلفی ضد عفونی و تمیز کرده آن گاه به رنگ موردپسند در آورده و یا بی رنگ کردن از آن ها استفاده می کنند.

در این گروه عموما کلاه گیس هایی با رنگ های طبیعی مثل قهوه ای، مشکی، عنابی و … یافت می شوند.

کلاهگیس های مصنوعی:

این مدل از کلاهگیس ها نسبت به نوع طبیعی باصرفه تر هستند ولی باید این نکته را در نظر گرفت که کلاه گیس های طبیعی ظاهری کاملاً شبیه به موی طبیعی روی سر شما دارند.

ولی در این بین کلاه گیس های مصنوعی از جنس الیاف مصنوعی هستند و غالبا شبیه به موی انسان ساخته می شوند .این نوع از کلاه گیس ها دارای رنگ های فانتزی و مدل های بسیار متنوعی هستندکه در فروشگاه تیناویگ یافت می شوند.

علاوه بر این دسته بندی کلاه گیس ها در سه اندازه مختلف کوتاه، متوسط و بلند همینطور مدل زنانه و مردانه قرار میگیرند که هر کدام در نوع خویش تنوع بسیاری دارند .کلاه گیس های کوتاه حدودا اندازه ای تا روی گردن کلاه گیس های متوسط حدودا تا روی شانه و قدری پائین تر و کلاه گیس های بلند طولی تا کمر یا باسن دارند.

کلاه گیس زنانه مناسب با اندازه و فیزیک کلی سر بانوان و کلاه گیس مردانه مناسب با سر آقایان طراحی شده است. قبل از استفاده از کلاه گیس شما احتیاج به یک کلاه طاسی دارید تا به خوبی موهای زیرین و سر شما را بپوشاند. کلاه طاسی هم به صورت جداگانه قابل خرید می باشد.

مدلهای مختلف کلاه گیس :

پوستیژ های توردار که به کلاه گیس های هالیوودی یا سینمایی معروف هستند

پوستیژ های کف پوست که کف کلاه گیس از ژلاتین استفاده شده که کف سر انسان رو تداعی میکنه

پوستیژ فرق ثابت

کلاه گیس فرق متحرک

کلاه گیس فرق پوش

انتخاب کلاه گیس طبق فرم صورت

انتخاب کلاه گیس زنانه طبق فرم صورت درست به اندازه مدل موی خودتان اهمیت دارد. گاهی مدلی به شما می آید و مدل دیگری جذابتان نمی کند. برای این که بدانید کدام کلاه گیس به کدام صورت می آید، راهنمای زیر کمکتان خواهد کرد.

صورت گرد : برای صورت گرد موهای کوتاه و شلوغ ایده‌ال هستند. همینطور چنانچه موها قسمتی از پیشانی را بپوشانند، فرم صورت زیباتر بنظر خواهد رسید. کلاه گیس زنانه ای که طول آن تا سرشانه هاست و اصطلاحاً مدل خرد یا Layer دارد برای شما مناسب خواهد بود.

صورت بیضی : برای این صورت سراغ مدل های به اصطلاح مصری بهمراه چتری بروید. چنانچه دوست دارید کلاه گیس زنانه با موی بلند داشته باشید، سراغ مدلی که موج یا فر دارد بروید تا صورتتان را توپر نشان دهد.

صورت مربعی : برای صورت مربعی سراغ کلاه گیس هایی را بگیرید که تیزی چانه تان را ملایم تر نشان دهد. بهتر است فرق این کلاه گیس ها کج و بلند باشد و نوک موها به حالت تیز برش خورده باشد تا توجه را از چانه بردارد و به خود اختصاص دهد.

صورت لوزی : افرادی دارای صورت لوزی شکل معمولاً گونه های باریک و بلند، پیشانی بلند و چانه باریک و نوک تیز دارند. این اشخاص باید کلاه گیسی را انتخاب کنند که سبب کوتاه تر جلوه دادن پیشانی شود و آنها شود و کشیدگی صورت را تشدید نکند.

صورت قلبی : افرادی که دارای چهره قلبی معمولاً پیشانی پهن و چانه بسیار باریک دارند. این اشخاص بهتر است کلاه گیسی را انتخاب کنند که سبب کاهش عریض بودن پیشانی آنها شود و به حالت باریک چانه آن ها ظاهری متعادل ببخشد مثل کلاه گیس های چتری.

صورت های کشیده و صاف : کلاه گیس مناسب برای این نوع اشخاص کلاه گیس های فرفری و یا موج دار می ‎باشد ؛ این مدل کلاه گیس ها سبب متعادل کردن حالت کشیده صورت در این اشخاص خواهد شد.

کیفیت و راحتی

چه طور تشخیص دهید که آیا یک کلاه گیس از مواد با کیفیت ساخته شده یا نه؟ آن را امتحان کنید! اگر احساس ناراحتی کردید، یعنی کلاه گیس خوش ساخت نیست، به همین راحتی!

شما موقع پوشیدن یک کلاه گیس خوش ساخت باید حس راحتی کنید. کلاه گیس باید از پارچه ی قابل تنفس ساخته شده باشد تا گرما بین پارچه و سرتان به دام نیفتد. کلاه گیس های با کیفیت، همینطور ماندگاری بیشتری هم خواهند داشت، زیرا مواد به کار رفته در آن ها بادوام تر هستند.

و اما درباره اندازه ی سرپوش! باید بخوبی اندازه ی سرتان باشد. برای تعیین اندازه ی مناسب باید دور سرتان را اندازه بگیرید. از جلوی خط مو آغاز کرده و به پشت گوش و بعد از آن پشت گردنتان بروید. اندازه های کلاه از مغازه ای به مغازه دیگر متفاوت است. کلاه گیس های سفارشی دارای بهترین اندازه ها هستند.

نکته قابل توجه

اینکه تمام پوستیژ های مهتاج گالری سفارشی سازی شده و مخصوص قالب اکثریت خانم های ایرانی سفارش داده شده و طی تجربه چند ساله مهتاج گالری دارای یک الگوی استاندارد هست برعکس خیلی کلاه گیس های موجود در بازار و این امر باعث میشه که برای تمام سرهای بانوان ایرانی قابل استفاده بوده و به راحتی میتونید استفاده کنید!

انتخاب طبق رنگ چهره 

ممکن است با وارد شدن به فروشگاه دلتان بخواهد رنگ مویی را انتخاب کنید که خیلی از رنگ موهای خودتان یا رنگی که معمولاً استفاده می کنید، دور باشد. این اشتباه را انجام ندهید و به رنگی که امتحانش را پس داده بچسبید.

ضمن این که میتوانید طبق تناژ رنگ پوستتان سراغ انتخاب کلاه گیس زنانه بروید. رنگ چهره معمولاً به دو دسته گرم و سرد تقسیم می شود. یک راه ساده برای این که تشخیص دهید رنگ پوستتان سرد است یا گرم این است که ببینید زیورآلات طلایی رنگ بیشتر به شما می آیند یا نقره ای؟ درصورتی که مورد اول در موردتان درست است، تناژ پوستتان گرم است و برعکس.

تناژ پوست گرم :اگر رنگ پوستتان خنثی است میتوانید به راحتی سراغ بلوند عسلی، قهوه ای، مسی و رنگ هایی با تناژ قرمز بروید.

تناژ پوست گرم :اگر رنگ پوستتان خنثی است میتوانید به راحتی سراغ بلوند عسلی، قهوه ای، مسی و رنگ هایی با تناژ قرمز بروید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *